Piknik techniczny w PWSZ w Pile 2015

Dnia 29 października 2015 roku uczniowie klas 2T1/PS oraz 1W3 brali udział w Pikniku Technicznym zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Pile. Nie zabrakło więc pokazów laserowych na ciałach stałych i lasera gazowego; przekazywania informacji za pomocą światła i pokazów zjawisk fosforescencji - co nawiązywało do obchodów Międzynarodowego Roku Światła. Prof. Stanisław Różański ze studentami, tłumaczył także jak można wyznaczyć prędkość dźwięku; czym jest dynamika cieczy, lewitacja magnetyczna i co pływa w kropli wody.

Na miłośników urządzeń mechanicznych także czekały pokazy przygotowane przez Zakład Inżynierii Mechanicznej i Transportu – m.in.: wykorzystanie endoskopu w badaniach silników spalinowych, jak również konkursy – dokręcanie śruby. Można było również poznać tajemnice tachografów oraz przekonać się, jak działa hydraulika siłowa.
Skąd wieje wiatr - czyli o pomiarach szczelności budynków, mówili studenci i wykładowcy budownictwa, którzy pokazali również, że geodezją i termowizją, można się doskonale bawić.

Entuzjaści nowoczesnych technologii też znaleźli coś dla siebie, ponieważ właśnie o nowoczesnych urządzeniach – w kontekście oświetlenia - opowiedział pracownik firmy Philips Lighting Poland – mgr inż. Wojciech Kapturkiewicz (absolwent Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile). Jego pokaz uświadomił, jak światło wpływa na nasze samopoczucie, energię, wydajność oraz odpoczynek. Przy okazji nasz absolwent przedstawił także, dlaczego warto studiować na kierunkach inżynierskich i jak studia w PWSZ w Pile wpłynęły na realizację jego zawodowych marzeń.Wykorzystanie technologii przedstawili również pracownicy (mgr Paweł Szubert, mgr Robert Łukowski) i studenci Zakładu Elektrotechniki, którzy pokazali m.in.: jak wykorzystać światło w urządzeniach mobilnych oraz jak sterować oświetleniem w inteligentnych instalacjach elektrycznych.

pikmik techniczny piła 2015