Piknik Techniczny w PWSZ w Pile

Odkrywanie świata nauki podczas

PIKNIKU TECHNICZNEGO w PWSZ w Pile.

Dnia 25 października klasy I i II technikum wzięły udział w PIKNIKU TECHNICZNYM, zorganizowanym przez Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w przedsięwzięciach przygotowanych przez zakłady: budownictwa, elektrotechniki, inżynierii mechanicznej i transportu oraz pracownie chemii i fizyki. Wykładowcy i studenci PWSZ zaprezentowali uczniom m.in.: analizę płomieniową metali, płonący żel, złoty deszcz kryształków jodku ołowiu, deskorolkę napędzaną gaśnicą, zdejmowanie cienia, zabawy z suchym lodem, ogniową rurę Rubensa, śpiewające rurki, zasady murowania. Uczniów naszych kierunków najbardziej zainteresowała aplikacja na smartphona - elektro-droid, model elektrowni atomowej. Uczestniczyliśmy w wykładzie czujna elektronika, gdzie zapoznaliśmy się z rodzajami czujek stosowanych w elektronice i w układach instalacji inteligentnych.

Organizatorzy przygotowali wiele konkursów, w które bardzo chętnie włączali się uczniowie i nauczyciele. Rysowano więc wzory chemiczne opiłkami żelaza, robiono wielkie bańki mydlane, dokręcano śruby, wymieniano koła samochodu osobowego na czas. Dla nas dużą atrakcją okazał się konkurs zorganizowany przez Zakład Elektrotechniki, który wygrali uczniowie klasy drugiej. Podczas rozwiązywania zadania musieli oni obliczyć rezystancję zastępczą układu, następnie połączyć układ na płytce i zmierzyć wartość otrzymanej rezystancji.

Opiekunowie : Joanna Olszewska, Barbara Hensler

pwsz